24 Kasım 2013 Pazar

CAMUS'NÜN İZİNDE


     Bu yaz Çanakkale'de bir kitap kulübü kurduk. "Tavanarası buluşmaları" adını verdiğimiz toplantılarda ele aldığımız ilk yazar Albert Camus idi. Yabancı ve Veba'yı okumuş, Camus'nün   absürt felsefesini tartışmıştık.

(www.tavanarasi.org dan okuma grubumuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.)

    Albert Camus'nün izinde ikinci ve daha büyük adımım 100. doğum gününde Yekta Kopan eşliğinde Paris turuna katılmak oldu. Onun dolaştığı sokakları, oturduğu kafeleri, romanlarını yazdığı otelleri gördüm. Bir yazarı anlamanın yolu onun bir dönem yaşadığı şehirde, ayak bastığı mekanları dolaşmak değil belki. Ancak kahve içtiği, yazı yazdığı, dostlarıyla edebiyat tartıştığı kafelerde romanlarından bölümler okumak, Yekta Kopan'dan Camus okumaları dinlemek ve sohbet etmek hayatıma hoş anılar, tatlar kattı. Biz okurlar, bize dokunan, hayatımızda iz bırakan yazarları takip etmeyi severiz. Onların kurduğu bir cümle, sorduğu bir sorudan yola çıkıp düşünmüş, yazmışızdır.
Kurmaca metinleri aracılığıyla bizimle doğrudan konuşmuş yazarlara yaşadıkları mekanlarda dokunabileceğiz sanırız. Ve düşeriz ardına adım adım.
      Bu düşüş, yaşadığı şehre gitmek gibi fiziksel de olabilir. Yazdığı metinlerin içine girmek gibi düşünsel de olabilir. Bu yolculuğa Feridun Andaç'la çıkmak ister miydiniz? Atölye Ceres'in edebiyat seminerleri bize bu imkanı sağlıyor.

    "Herkesin bir yazarı olmalı" sloganı ile her ay farklı bir yazarın incelendiği seminerin, Aralık ayı yazarı Albert Camus. Feridun Andaç'ın yönetiminde sürdürülen seminer programıyla ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıda paylaşıyorum.


1. Karşılayan Bakış: Göçmen Dil

*”Sanatçı ve Çağı”

*”Defterler”e yansıyan Camus

*1899’dan 1986’ya Uzanan Süreçte Borges

*Bağlanma ve Zaman/Düş Yolculuğu

*Cezayir’den İzler/ Yansılar
Okuma Metni:“Sanatçı ve Yazar”, Albert Camus

2. Yaşamın Anlamı: Varoluş Sorgusu

*Etkileyici Kaynak: Felsefe

*Din Sorgusu:Tez’ine Yansıyanlar

*İçyaşamın Sezgi Kapıları

*Mutlu Ölüm’le Gelen Yabancı

Okuma Metni: Düşüş’ten bir bölüm, Albert Camus

3. Kurban’ın Yolculuğu

*Arayış ve Sorgu

*Akdenizlilik Duyumu: Düğün

*1940’lara Gelince Camus

*Paris Yüzleşmesi: Bireysel Özgürlük

*Caligula’dan Sıkıyönetim’e…

Okuma Metni: “Albert Camus’ye Övgü”, John Cruickshank                                                                                                                                                          4. SavaştanArınma Yolu

*Veba’nın Kuruluş Öyküsü

*Bir Alman Dosta Mektuplar’a Yansıyan Bakış

*Çağın Duyarlığı

*Başkaldıran İnsan Miti

*Birey/Sorumluluk/Özgürlük/Absürd ve Yabancı

Okuma Metni: Yabancı’nın Açıklaması, Jean-Paul Sartre

Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad.

Üçler Apt. No:141 Kat:5 D:9

Şişli-İstanbul 0.212.296 41 30 - 0 532 325 97 18

www.atolyeceres.com
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme