30 Eylül 2016 Cuma

Beş Hafta Beş Film

Yeni yıl kararları diye bir şey var şu hayatta. Benim yeni yıl listelerim olmaz pek, hatırlamıyorum. Okulların açıldığı eylül ayı idi, benim miladım (belki eylül çocuğu olduğumdan). Haftalık programlar yazardım kendime, günü gününe çalışmak, ödevleri, öğrenilecekleri biriktirmemek için, dinlenmeye, okumaya, televizyon izlemeye, arkadaşlara yeterince vakit ayırabilmek için. Kâğıt üstünde her şey şahane görünürdü, gel gör ki bir hafta dahi uygulamazdım, yazdıklarımı. Bir sonraki yıl okullar açıldığında benzer bir liste için kolları sıvardım yine de. Kırk yaş da, bir milat olduğuna göre yeni bir liste yapmanın zamanı gelmiş. Yazdan yeni çıkmış, gevşekliğe ve rehavete alışmış bünyeyi zorlamaya gerek yok. Kendime basit bir söz, her hafta bir film izleme sözü veriyorum. Uygulaması kolay ve keyifli.
İşte yeni listem:
Beş hafta, beş film... Kitap kokulu sinema filmleri...
1)84 Charing Cross Road (Kesişen Hayatlar) (izledim)
2)My Afternoons With Margueritte (Garip Dostluk)
3)Dans la Maison (Evde) 
4)Poetry (Şiir)
5)Deconstructing Harry (Yaramaz Harry) 
Not: Film önerilerinizle listeme katkıda bulunabilirsiniz.

5 yorum:

 1. Merhaba, ben de kendime sürekli yapılacaklar listesi oluştururum. İzlenecek filmler, okunacak kitaplar, yazılacak konular, hayata geçirilecek projeler... Sürekli bu şekilde listeler yayınlayıp duruyorum. Bazılarını yapıyorum bazıları plan olarak kalıyor. Ve her zaman da yapılan planlara aşırı derecede ilgi duyuyorum. Şimdi sizin izlenecek filmler listenizi görünce bu filmleri ben de izlenecekler listeme ekledim. İzlediklerimi blog sayfamda yazarım. İyi seyirler.

  Not: Blog sayfamda bu tarz birçok listeye ulaşabilirsiniz.

  https://geceedebiyat.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Liste yapmak, yaşama coşkusunun, hayata bağlılığın bir göstergesi bence. Her şeye rağmen, hevesle, merakla devam etmemizi sağlıyor. Çok yaşasın listeler! Katkınız için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Merhabalar. Yazarlar, kitabın yaratım süreci, birbirinin eserini çalmış yazarlar, bir kitabın gizemi, yazarlarda kişilik bölünmesi, başkası namına kitap yazan yazarlar, gerçek yazarların yaşam öyküleri ya da yaşamlarından kesitler, bir kitabın okurları üzerinde etkileri, senaryo yazarlarının yaratma süreçleri gibi konulara odaklanmış farklı janrlarda filmlere dar yaptığım ir liste vardı. Listedeki her film kendi içinde bütünlüğü tan olan sağlam yapıtlardır madem bu konuya ilgi duyuyorsunuz tavsiye etmek istedim. İyi günler dilerim.

  Tetro
  On the Road
  The Motorcycle Diaries
  The End of the Tour
  Fear and Loathing in Las Vegas
  Naked Luch
  Infamous & Capote (Farklı bakış açıları ile aynı konuyu işlemiş iki film)
  The World According to Garp
  The Book Thief
  Sunset Boulevard
  Barton Fink
  Trumbo
  Julia
  The Royal Tenenbaums
  Midnight in Paris
  Shakespeare in Love
  Angel
  Barfly
  The Dark Half
  Misery
  The Ninth Gate
  In the Mouth of Madness
  Deathtrap
  The Hours
  Sylvia
  Bright Star
  Gothic
  The Ghost Writer
  Reprise
  The Words
  Una pura formalita
  Roman de gare
  Poetic Justice

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogger olmanın en güzel yanı bu beklenmedik merhabalar ve katkılar. Listeden yalnızca 5 filmi izledim. Kalanı yeni ve duymadığım filmler. Önerileriniz için ve verdiğiniz merhaba molası için teşekkür ederim.:)

   Sil
 3. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Công ty vận chuyển hàng nước ngoài FadoExpress, hàng đầu chuyên vận chuyển, chuyển phát nhanh siêu tốc đi khắp thế giới, nổi bật là dịch vụ gửi hàng đi mỹ, gửi hàng đi nhậtgửi hàng đi pháp và dịch vụ chuyển phát nhanh đi hàn quốc uy tín, giá rẻ

  YanıtlayınSil